Menu
Těhotenství – týden po týdnu, příznaky a nešvary, které jej doprovází

Těhotenství – týden po týdnu, příznaky a nešvary, které jej doprovází

6 minut čtení

Těhotenství je vzrušující cesta k mateřství, kterou většina žen absolvuje jednou či vícekrát za život. Jaká je cesta těhotenstvím týden po týdnu? Jaké jsou příznaky gravidity a co pomáhá na bolest hlavy v těhotenství?

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Devět měsíců těhotenství je pro matku i dítě intenzívním obdobím růstu a vývoje.

Příznaky těhotenství jsou zejména vynechání menstruace, nevolnost, zvýšená únava, zvýšený pocit hladu a chutí.

V těhotenství se mohou objevit bolesti hlavy, pálení žáhy, těhotenská cukrovka nebo časté močení.

Těhotenství přináší velkou vlnu všech možných pocitů. Radost, strach, smutek, vzrušení. Často jsou potřeba rady, co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství a jak předejít bolestem zad.

Jak probíhá těhotenství?

Devět měsíců těhotenství může být vzrušujícím obdobím, protože tělo ženy se mění spolu s vývojem jejího dítěte. Zde je přehled toho, co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, od prvního týdne až po týden čtyřicátý.

1.-4. týden
První čtyři týdny těhotenství jsou začátkem prvního trimestru. Během těchto týdnů se oplodněné vajíčko pohybuje vejcovodem, uhnízdí se v děloze a začíná se vyvíjet srdce a tělo dítěte.

5.-8. týden
Během druhého měsíce těhotenství se začíná formovat srdce, mozek a mícha dítěte. Přibližně v této době by měla nastávající maminka při prenatální návštěvě poprvé slyšet tlukot srdce dítěte, jedná se zejména o 7. týden těhotenství.

9.-12. týden
9. týden těhotenství znamená formování orgánů a kostí dítěte. Obličej dítěte se stává zřetelnějším a dítě se začíná v děloze pohybovat.

13.-18. týden
13. týden těhotenství je koncem prvního trimestru. Ve druhém trimestru začíná rychlý růst plodu. Ve čtvrtém měsíci těhotenství jsou hlavní orgány dítěte téměř plně zformovány. Po 13. týdnu těhotenství dítě začíná slyšet a reaguje na světlo a zvuk.

Ve 13. týdnu těhotenství je velikost plodu zhruba 6-8 centimetrů.

19-25. týden
V pátém a šestém měsíci těhotenství se pohyby dítěte stávají intenzivnějšími, protože svaly a kosti sílí. Kůže dítěte sílí a začínají mu růst vlasy. 19. týden těhotenství znamená už velmi pokročilý vývoj plodu. 22. týden těhotenství je v bříšku matky neustálými pohyby miminka velmi znát, 24. týden těhotenství znamená velký růst pohybového aparátu, 25. týden těhotenství představuje téměř hotové miminko.

26-32. týden
Třetí trimestr těhotenství se vyznačuje vývojem plic a mozku dítěte. Dítě nadále přibývá na váze a pohyby jsou stále koordinovanější.

33-40. týden
V posledním měsíci těhotenství je dítě téměř plně vyvinuté. Dítě pokračuje v růstu a přibírání na váze a budoucí matka může začít pociťovat kontrakce.

Devět měsíců těhotenství je pro matku i dítě intenzívním obdobím růstu a vývoje. Znalost toho, co se děje během jednotlivých týdnů těhotenství, může matkám pomoci připravit se na dlouhou cestu, která je čeká.

Jak poznat těhotenství

První příznaky těhotenství se mohou u jednotlivých žen značně lišit, ovšem existují běžné časné ukazatele, které mohou naznačovat, že žena čeká dítě. Každá žena je jiná a mnohé z těchto příznaků nemusí ve všech případech indikovat těhotenství.

Vynechání menstruace – Jedná se o nejzřetelnější příznak, který může ženu upozornit na to, že by mohla být potenciálně těhotná. Pokud neměla delší dobu menstruaci, je dobré si udělat těhotenský test nebo se poradit s lékařem.

Nevolnost – Závratě nebo ranní nevolnost jsou velmi časnými příznaky těhotenství. Mnoho žen začne pociťovat nevolnost během několika dnů nebo týdnů po početí v důsledku hormonálních změn.

Citlivost a otok prsou – Změny hladiny hormonů mohou způsobit, že prsa budou oteklá a citlivá. To je často jeden z prvních příznaků těhotenství.

Časté močení – S postupujícím těhotenstvím se zvyšuje hladina hormonů a žena může mít pocit plného nebo nafouklého podbřišku. To může také způsobit potřebu častějšího močení. Tento příznak může začít několik týdnů po početí.

Únava – Pocit velké únavy a vyčerpání je dalším častým příznakem těhotenství, zejména v jeho počátečních fázích. Je to způsobeno zvýšenou produkcí hormonů v těle, například progesteronu, které mohou způsobit pocit vyčerpání. Zkušenosti s věčnou únavou a ospalostí má většina maminek.

Výkyvy nálad a chutě – Těhotné ženy mohou v průběhu těhotenství zažívat divoké emoční vzestupy a pády. Mohou také začít mít chuť na jídlo, které by předtím nikdy nejedly, výjimkou není ani pikantní jídlo v těhotenství.

Změny vaginálního výtoku – Zvýšená produkce progesteronu může způsobit změnu konzistence vaginálního výtoku ženy. Výtok může mít bílou nebo krémovou barvu a zvětšuje se jeho objem. To je dobrý ukazatel toho, že žena může být těhotná.

Pravidelné lehké cvičení pomáhá předejít bolestem zad v těhotenství.

Nešvary, které mohou doprovázet těhotenství

Nošení dítěte sice vytváří ohromné očekávání do budoucna, ovšem může s sebou také přinášet nesnáze. Maminky by si měly být vědomy nejčastějších problémů souvisejících s těhotenstvím.

Bolest hlavy v těhotenství může být jedním z charakteristických znaků těhotenství, zejména v prvním trimestru. Hormonální výkyvy, únava, dehydratace a změny krevního tlaku, to vše může vést k bolestem hlavy v těhotenství od mírných až po těžké.

Pálení žáhy se také může stát problémem, zejména v pozdějších fázích těhotenství. To je způsobeno rostoucí velikostí dítěte, což může způsobit tlak a zátěž na žaludek a způsobit pálení žáhy.

Tučná a kořeněná jídla, stejně jako velká jídla, to vše může zhoršit pálení žáhy a odebrat drahocenný spánek. Co na pálení žáhy v těhotenství? Konzumace malých jídel šestkrát denně nebo vytvoření stravy s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem tuku může pomoci snížit závažnost pálení žáhy.

Ženy, které mají v rodinné anamnéze cukrovku nebo které mají nadváhu, když otěhotní, se často ocitají v riziku vzniku cukrovky v těhotenství. Jídelníček je v takovém případě klíčový.

Příznaky cukrovky mohou zahrnovat nadměrnou žízeň, časté močení, neustálou únavu a neutišitelný hlad. Cukrovku zjistí lékař při vyšetření mezi 24.-28. týdnem těhotenství. Cukrovku lze správně zvládnout pomocí léků a změn životního stylu a zejména pro těhotenskou cukrovku jídelníček představuje klíčový prvek k jejímu zmírnění.

Celkově je těhotenství pro nastávající rodiče dobrodružná cesta. Nicméně některé komplikace, které doprovázejí těhotenství, by měly být považovány za součást příchodu dítěte.

Těhotné ženy mohou mít v těhotenství zažívací potíže. Často to může být způsobeno hormonálními změnami, nevolností, zvýšeným tlakem na břicho a žaludek nebo změnami ve stravování. Mezi běžné příznaky patří pálení v horní části břicha, pocit plnosti, pocit nadýmání, pálení žáhy a nevolnost.

Trávicí potíže během těhotenství lze zmírnit omezením určitých potravin nebo nápojů, jíst menší jídla, vyvarovat se nočních svačin a snížit stres. V případě průjmu lze používat v těhotenství černé uhlí. Pomoci může také pití velkého množství vody a pravidelné cvičení.

Ženy, které si opatří v těhotenství černé uhlí si mohou zajistit, že jejich těhotenství bude co nejpozitivnější a nejpříjemnější.

Těhotenství a sklon k nachlazení

I když se to může zdát nelogické, těhotenství skutečně může zvyšovat náchylnost k nachlazení.

Důvody jsou hned dva:

1. Hormonální změny: Během těhotenství dochází k dramatickým hormonálním změnám, které ovlivňují imunitní systém ženy. Tyto změny vedou k mírnému oslabení imunity, čímž se zvyšuje náchylnost k infekcím, včetně nachlazení v těhotenství.

2. Zvýšený krevní objem: V těhotenství se objem krve v žilách ženy zvyšuje o 30-50%. To může vést k otokům sliznic v nosní dutině a dýchacích cestách, které usnadňují pronikání virů a bakterií.

Nicméně, je důležité zdůraznit, že těhotenství samo o sobě nezpůsobuje nachlazení. K nákaze dochází stejně jako u netěhotných žen, a to kontaktem s infikovanou osobou nebo kontaminovanými povrchy.

Poslední aktualizace: 11. 06. 2024